Dodany: 2010-12-03 11:44:24

Zęby mleczneZnajdujące się w jamie ustnej zęby stanowią niezwykle ważny dla zcłowieka element układu trawiennego. Pozwają ona na gryzienie, przeżuwanie, odrywanie i rozdrabnianie pokarmu, co ułatwia jego późniejsze trawienie przez soki żołądkowe.

 

U człowieka oraz u innych ssaków w przypadku zębów zachodzi zjawisko zwane difiodontyzmem. Polega ono na wymianie uzębienia w pewnym wieku. W pierwszych miesiącach życia pojawiają się tak zwane zeby mleczne, a następnie zęby stałe. Erupcja (wyrastanie) zębów mlecznych rozpoczyna się u ludzi około 6 miesiąca życia i trwa do około 30 miesiąca życia.

 

Zęby mleczne wyrastają w ilości 20 sztuk. Dzielą się one na siekacze, kły i żeby trzonowe. W przypadku zebów mlecznych nie wystepują zeby przedtzonowe, a trzonowe z kolei nie wypadają i stanowią część późniejszych zębó stałych. Około 6 roku zycia zęby mleczne zaczynają wypadać i zostają zastępowane zębami stałymi. Wielu osobom wydaje się, że skoro zeby mleczne wypadają i zostają zastąpione innymi, nie warto ich leczyć. Nie jest to prawdą. Każdy dentysta olsztyn i dentysta brodnica zachęca, by o zęby mleczne dbać tak jak o zęby stałe. Zaniedbania związane z zębami mlecznymi mogą nieść konsekwencje w postaci problemów z zębami stałymi..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Zęby mleczne
Nick: